Haberler
"Bu geceler kulluğumuzu tazeleme fırsatlarıdır”

İslam dünyası, on bir ayın sultanı ramazan öncesi Berat Kandili’ni büyük bir coşkuyla kutladı.  Meram Belediyesi tarafından Kapu Camii’nde düzenlenen Berat Kandili Özel Programı’na da vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kur’an-ı Kerim tilaveti, Mevlid-i Şerif ile başlayan program Meram Müftüsü Sabri Kütükçü’nün yaptığı sohbet ve dua ile sona erdi. Program sonrası Meram Belediyesi tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlar yapıldı.

 

Meram Belediyesi tarafından Kapu Camii’nde akşam namazını müteakip başlayan Berat Kandili Özel Programı, gece ilerleyen saatlere kadar devam etti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti, Mevlid-i Şerif ve ilahilerle başlayan programda sohbet eden Meram Müftüsü Sabri Kütükçü, kandil gecelerinin kulluğumuzu tazelememiz ve Allah’a daha fazla yaklaşmamız için önemli fırsat günleri olduğuna dikkat çekti. Müftü Kütükçü, Allah’ın, kulları üzerinde hakları olduğu gibi kulların da O’nun üzerinde hakkının bulunduğuna dikkat çekerek, “Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ‘Allah’ın kulları üzerindeki hakkı; kulların O’na kulluk ve ibadet etmeleri ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır’ buyurdu. Hz. Peygamberimiz, kulların Allah üzerindeki haklarıyla ilgili olarak da, ‘Kulların Allah’a kulluk etmesi ve O’na ortak koşmaması halinde Allah’ın kuluna azap etmemesi ve onu cennetine koymasıdır’ buyurdu. Kandil geceleri Allah’a kulluğun tazelendiği önemli zaman dilimleridir. Bu kandil gecelerinde Allah’a teslim olmak, kulluğu sadece Allah’a hasretmek, ibadetlerimizi, taatimizi, bütün hayatımızı Allah ile donatabilmek bizim kulluk borcumuzdur. Kulluğu yerine getiren ve bir ömür boyu O’na şirk koşmadan yaşayan bu kullarını cennetine koymak da Allah’ın lütfudur. Bu geceler, kulluğun tazelenmesine, Allah ile buluşmaya, şeytanı ve dostlarını hayatın dışına taşımaya yardımcı olabilirse, bizleri Allah’la buluşma adına biraz daha Kur’an’a, Hz. Peygamber’in sahih sünnetine yaklaştırırsa inşallah bu geceler gerçek manasına kavuşacak ve gerçek manada ihya edilmiş olacaktır” dedi.

Meram Müftüsü Sabri Kütükçü, sohbetini dua ile sonlandırdı.

Programdan sonra Meram Belediyesi tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlar yapıldı. 

Oluşturulma Tarihi : 11.05.2017