Haberler
“Balkanlar’da yüz yıl yalnız kaldık”

Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Feyziç, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’yu ziyaret etti. Balkanlardaki Müslümanlar olarak Türkiye’deki değişimi yakından takip ettiklerini belirten Başkan Feyziç, “Türkiye’nin nasıl pozitif olarak değiştiğini yakından takip ediyoruz. Ama Türkiye’de bazı insanların bunu görememesine şaşırıyoruz. Sizin cumhurbaşkanınız aynı zamanda bizim de cumhurbaşkanımızdır” diye konuştu.

 

Çeşitli programlara katılmak üzere Konya’da bulunan Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Feyziç, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’yu ziyaret etti.

“YÜZ YIL YALNIZ KALDIK”

Balkanlardaki Müslümanların yüz yıl yalnız kaldığını dile getiren Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Feyziç, “Balkan Savaşları’ndan sonra biz yetim olarak orada kaldık. AK Parti iktidara geldikten sonra ilk defa yalnız olmadığımızı hissettik. Arkamızda birilerinin olduğunu ve bizimle ilgilendiğini fark ettik. Biz Balkanlar’da yaşayan Müslümanlar olarak Türkiye’nin nasıl pozitif olarak değiştiğini yakından takip ediyoruz. Ama Türkiye’de bazı insanların bunu görememesine şaşırıyoruz. Ben 1993 yılında Türkiye’ye geldim. O zamanla şimdi arasında inanılmaz bir değişim var. Sizin cumhurbaşkanınız aynı zamanda bizim de cumhurbaşkanımızdır” diye konuştu.

“GÜNEŞ DOĞUYOR”

Son yüzyılda sadece Balkanlar’ın yetim kalmadığına dikkat çeken Meram Belediye Başkanı Fatma Toru da, “Osmanlı Devleti, 600 – 650 yıl boyunca adaletle hükmetti. Bütün coğrafyalarda huzur ve güven vardı. Balkanlar, Ortadoğu, Afrika ve Kafkaslar’da da öyle. Şimdi baktığımızda bu coğrafyaların hepsinde huzursuzluk hakim. O bölgelerde yaşayan insanlar huzur ve adalet kavramlarından kaynaklanan boşluğu hissediyor. O boşluğu dolduracak bir yapı lazım. Bunu da Türkiye sağlayacak. Bunu önlemek için küresel güçler ne kadar oyun yaparlarsa yapsınlar, ne kadar plan kurarlarsa kursunlar Allah’ın hükmünün önüne kimse geçemez. Güneş doğuyor” dedi.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, günün anısına Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Feyziç’e çeşitli hediyeler takdim etti. 

Oluşturulma Tarihi : 16.05.2017