Arşiv Haberler
Meram’da 10 gün sürecek sanat etkinlikleri başladı

Meram Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen ”Meram Geleneksel El Sanatları ve Zanaatkarlar Buluşması”nın açılışı törenle gerçekleşti. 10 gün sürecek etkinlikler kapsamında tarihten bugünümüze farklı el sanatları, usta zanaatkarlar tarafından icra edildi.

Meram Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’nin birlikte organize ettiği ”Meram Geleneksel El Sanatları ve Zanaatkarlar Buluşması”nın açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti. Konya Olgunlaşma Enstitüsü bahçesinde gerçekleşen açılış programına AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AK Parti İl Teşkilatı yöneticileri, AK Parti Meram İlçe Teşkilatı yöneticileri, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, Tapu ve Kadastro V. Bölge Müdür Vekili Kenan Çiftçi, Beyoğlu Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Çiğdem, Yazma Eserler Kütüphanesi Bölge Müdürü Bekir Şahin, Konya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Emel Tosun Akmeşe, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda ilk olarak Konya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen Selçuklu temalı sahne sunumu gerçekleştirildi.

“KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKAMAYAN MİLLETLER TARİH SAHNESİNDEN SİLİNMİŞLERDİR”

Meram Belediyesi olarak geleneksel el sanatlarının tanıtımına katkı sağlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Bizler; köklü, kadim bir milletin evlatları olarak; sanatkârlarımızla ve zanaatkârlarımızla gurur duymaktayız.  Onların eserleri; ecdadımızın sanat tecrübelerinin, yaşam biçimlerinin ve duygularının günümüze yansımalarıdır. Göz nuruyla, el emeğiyle ince bir zekânın ve sanat anlayışının aktarılması, kültürel zenginliğimizi yansıtması açısından oldukça önemlidir. Kimliğine, tarihi hafızasına, değerlerine, kültürüne sahip çıkamayan milletler küresel güçlerin avı ve sömürgesi olmuşlar, tarih sahnesinden silinmişlerdir” dedi.

“GELECEĞE, GELENEKLERİMİZİ MİRAS BIRAKIYORLAR”

Başkan Toru, pek çoğu teknolojik gelişmeye paralel olarak bazı meslek grupları kaybolmaya yüz tutmuşsa da, onların yerine ikame edilenler, eskilerin geleneğini de sürdürdüğünü ifade ederken “Bu da bizim en büyük kazancımız olarak gözükmektedir. Meram Belediyesi olarak geleneksel el sanatlarımıza sahip çıkarken en büyük amacımız; onları teşvik etmenin yanı sıra eserlerini teşhir etmek ve geleneksel el sanatlarımızın günümüzdeki gelişmelerini de ortaya koymaktır. Onlar, ülkemizin önemli bir kesimini temsil ederken aynı zamanda ekonominin de can damarıdırlar. Gerek üretimleriyle ve gerekse sanatın gücünü kullanarak onlar, geleceğe, geleneklerimizi miras bırakmaktadırlar. Bu vesileyle sizleri, geleneksel el sanatlarımızla ve zanaatkârlarımızla buluşturmanın, hayal dünyanızın olduğu kadar kültürel zenginliğinize de yeni kapılar açacağından hiç şüphemiz yoktur.” şeklinde konuştu. Başkan Toru, konuşmasının sonunda önümüzdeki günlerde Meramlı’nın yaşantısını kolaylaştıracak yeni tesislerin açılışını gerçekleştireceklerini müjdeledi.

“SANAT ESERLERİNİN İCRASINI YENİ NESİLİN DE GÖRMESİ ÖNEMLİ”

Sıcak bir havada sıcak bir etkinlik olduğunu belirten AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Selçuklu temalı sahne sunumu dolayısıyla Konya Olgunlaşma Enstitüsü’nü tebrik ederken, “Beyoğlu Belediyesi tarafından organize edilen sanat etkinliklerini gerçekleştiren sanatçılarımızın Konyamız’da misafir edilmesi önemli. Zanaatkarların eserlerini nasıl icra ettiğini yeni nesilin de görmesi oldukça önemli. Değerli Meram Belediye Başkanımız ve ekibinin çalışmalarıyla Beyoğlu Belediyesi’nden Mehmet Çiğdem kardeşimizin gayretleriyle bu etkinlik gerçekleştirildi. Ben tüm zanaatkarlarımıza “Hoşgeldiniz” diyorum. Özellikle ulaşımın kolay olduğu, gündüz ve akşam saatlerinde herkesin ulaşabildiği bir mekanda bu etkinlikleri görmüş olacağız. Başta zanaatkarlarımız olmak üzere, Meram Belediye Başkanımıza, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürümüze ve emeği geçen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve katılımcılar, alandaki stantlarda bulunan ahşap oyuncak, dokuma, lületaş, bakır dövme, deri işleme, cam üfleme, baston, sedef kakma, Mardin telkari, yemeni gibi sanatların icra edildiği tezgahları ziyaret ederek zanaatkarlardan bilgi aldı. 

28 Nisan’a kadara sürecek olan etkinlikleri vatandaşlar saat 10:00-22:00 saatleri arasında Konya Olgunlaşma Enstitüsü bahçesinde ziyaret edebilecekler.

Oluşturulma Tarihi : 18.04.2018