Haberler
Meram, Türk Dünyası’nı ağırladı

Meram Belediyesi tarafından Dutlu Koruluğu’nda düzenlenen Türk Dünyası Bacıbey Festivali, 3 gün boyunca gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle sona erdi. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, katılımcılara teşekkür ederken “Coğrafyamızda yaşanan sıkıntılar ve içerisinden geçmekte olduğu zorlu dönemi de düşünerek gönül birliği yaptığımız bağımsız Türk Cumhuriyetleri ile bir araya geldik” şeklinde konuştu.

Meram Belediyesi tarafından Dutlu Koruluğu’nda düzenlenen Türk Dünyası Bacıbey Festivali, 3 gün boyunca gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle tamamlandı. Festivalin etkinlik bölümüne Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Nijer Ankara Büyükelçisi Salou Adama Gazibo ile yurtiçi ve yurtdışından bir çok misafir katıldı.

YILIN BACIBEYLERİNE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

Türk Dünyası Bacıbey Festivali kapsamında Yılın Bacıbeyleri Ödül Töreni gerçekleştirilirken Spor alanında Meram Belediyesporlu sporcu Besra Duman, Ekonomi alanında İş Kadını Sevda Kayhan Yılmaz ile Bacıyan-ı Meram Kadın Girişimci Kooperatifi Başkanı Fatma Çandır Köseoğlu, Geleneksel El Sanatları alanında Konya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Emel Tosun Akmeşe, Edebiyat alanında Yazar Ayla Ağabigüm, Can Dolu Ömürler alanında Doktor Aişe Hümeyra Ökten, Yılın Özel Bacıbeyi alanında Gökçem Cafe İşletmecisi Yasemin Devecioğlu, Girişimcilik alanında Modacı Zeynep Kartal, Siyaset alanında Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Turizm ve Kültür alanında Nijer Büyükelçisi Salou Adama Gazibo Yılın Bacıbeyi ödüllerinin sahibi oldu. Yılın Bacıbeyi seçilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu adına ise plaketi Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş’e takdim edildi. Bacıbey Ödülünü alan isimlere Meram Belediye Başkanı Fatma Toru tarafından günün anısına hilat giydirilerek tac takıldı. Ayrıca festivale destek veren Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nı (TÜRKSOY) temsilen Sancar Mülazımoğlu’na ve Yörük-Türkmen Birliği Başkanlarına plaket takdim edildi. 

ARSLANBEK SULTANBEKOV, DOMBRA İLE COŞTURDU

Festivalde yurtiçi ve yurt dışından gelen bir çok sanatçı Dutlu Koruluğu’nda buluşan katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Dombra eserinin yazarı ve bestecisi Arslanbek Sultanbekov, festival kapsamında sahne alırken, eserleriyle salonu coşturdu. Bayırbucak Türkmeni Adil Şan’ın da sahne aldığı etkinliklerde Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’dan gelen sanatçı ve dansçılar gösterilerini sergilediler. Bergama Kılıç Kalkan ekibinin sergilediği performans ise misafirlerden büyük alkış aldı.

BAŞARILI SPORCULAR ALTINLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Türk Dünyası Bacıbey Festivali kapsamında Meram Belediyespor’un başarılı sporcuları da gösterilerini gerçekleştirirken, yıl boyunca katıldığı müsabakalarda başarılı olan sporcular altınla ödüllendirildi. Taekwondo branşında Melisa Nur Uysal, Fatmanur Pekkirişçi, Mustafa Yasir Öz, Antrenör Kerem Öz, Wushu branşında Hatice Nur Küçüktanık, Saime Sude Küçüktanık, Aynur Murat, Sıla Özge Öden, Melek Küçüktanık, Mevlana Şems Özdemir, Osman Özkay, Yunus Emre Altınsarı, Betül Demirbaş, Raziye Demirbaş, Hatice Nur Keçe, Hülya Çelebi, Emine Nur Adıbelli, Antrenör Mehmet Altınsarı, Antrenör Behiye Mansur, Kick Boks branşında Sabriye Gür, Serdar Çınar, Aleyna Sevimli, Zeynep Sudenaz İlisulu, Antrenör Mehmet Güçlü, Karate branşında Arif Buğdaycı, Antrenör Tolga Gülderen, Judo branşında Beyza Nur Çetin, Antrenör Merve Ünlüişler, Bedensel Engelli Halter branşında Nazmiye Muslu Muratlı, Sibel Çam, Besra Duman, Yasemin Ceylan, Bedensel Engelli Bilek Güreşi branşında Yılmaz Fazıloğulları, Antrenör Mehmet Özkan ödülleri almaya hak kazanan isimler oldu. Başarılı sporculara ödülleri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Nijer Büyükelçisi Salou Adama Gazibo ve Meram Belediyespor Başkanı Hüseyin Saraç tarafından takdim edildi.

Türk Dünyası Bacıbey Festivali’nin son gününde Prof. Dr. Kemal Özcan tarafından “Türk Dünyasında Hıdırellez” isimli konferans verilirken, okçuluk gösterileri, çocuklara yönelik yarışmalar, illüzyon gösterileri ve konserler yer aldı.

“BİZ HEP BİRLİKTE BÜYÜK BİR MİLLETİZ”

Azerbaycan Milletvekilli Ganire Paşayeva, yapılan festivalle ilgili Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür ederken, “Vatanınız Azerbaycan’dan vatanımız Türkiye’ye sevgiler getirdik. Kadın gülerse ıssız muhitimiz gülecek. Kadının gülmediği dünya ıssızdır. Sürüklenen insanlık kadınla yükselecek. Kadının eğitimli olmadığı, kadının rolünün geniş olmadığı dünya yükselemez. Bugün Bacıbey Festivalini de bir kadın yapıyor. Ben bundan çok memnunum. Uluslararası alanda böyle bir festivali gerçekleştiren kadın belediye başkanımızdır. Ve kadın bir belediye başkanı olmak kolay değil. Kadınımıza önem veren, birliğimizi ve beraberliğimizi sağlayan belediye başkanımıza çok teşekkür ederim. Beni bu ödüle layık gördüğünüz için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu ödülü Azerbaycan adına alıyorum. Biz hep birlikte büyük bir milletiz. Akdeniz’den Karadeniz’e, Çin sınırından Balkanlar’a. Orta Asya’ya kadar sayısı 300 milyondan fazla olan büyük bir milletiz. Biz Çanakkale Destanı’nı yazan milletin evlatlarıyız.” şeklinde konuştu.

“GÖNÜL BİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ BAĞIMSIZ TÜRK CUMHURİYETLERİ İLE BİR ARAYA GELDİK”

Hummalı bir çalışmanın sonucu olan 850 bin metrekarelik Dutlu Koruluğu’ndaki düzenlemeleri tamamlayarak halkın hizmetine açtıklarını ifade eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Fiziki ihtiyacın içini dolduracak kültürel ve sosyal etkinlikler de gerekiyordu. Coğrafyamızda yaşanan sıkıntılar ve içerisinden geçmekte olduğu zor dönemi de düşünerek gönül birliği yaptığımız bağımsız Türk Cumhuriyetleri ile birlikte Türk Dünyası Bacıbey Festivali’ni gerçekleştirdik. Festivalimiz kapsamında bir çok misafirimizi ağırladık. Dutlu Koruluğumuz içerisinde büyük bir otağ oluşturduk. Otağımız içerisinde 3 gün boyunca etkinliklerimiz devam etti. Halkımız yoğun ilgi gösterdi. Bu etkinliklerle birlikte otağ çevresindeki kıl çadırlar ve obaları yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerimize tahsis ettik. Stantlarını kurarak ülkelerimizin gelenek ve göreneklerini yansıtan ürünlerini sergilediler.” dedi.

“DÜNYAYA TÜRK MÜHRÜNÜ VURACAK BİRLİKTELİĞE İMZA ATMAYI HEDEFLEDİK”

Başkan Toru, etkinliğin amaçları hakkında da görüş belirtirken “Bu etkinlikle amacımız Türk kadınımızın, ülkemizin yurt edinilmesinde aldığı rolleri göstermekti. Pek çok alanda kadın kahramana sahibiz. Osmanlı, cihan devleti olurken Hayime Ana gibi kahramanlarımız var. Hayime Ana bir bacıbeydir. Biz de bu devrin bacıbeylerini bularak onlara bacıbey ödüllerini takdim ettik. Festivalimizin bir diğer amacı ise dünyada tüm güç dengelerinin yeniden şekillendiği bu ortamda, Türk Dünyasında siyasi ve kültürel birlikteliği sağlamak oldu. Köklerimizden güç alarak tekrar tüm dünyada Türk mührünü vuracak birlikteliğe imza atmayı hedefledik” dedi

“TÜM HALKIMIZI DUTLU KORULUĞUNA BEKLİYORUZ”

Türk Dünyası Bacıbey Festivali’ne katılan herkese teşekkür eden Başkan Fatma Toru şunları söyledi; “Festivalimiz ilk oldu ve çok büyük ses getirdi. İnşallah bu festivali geleneksel hale getirerek bağımsız Türk Cumhuriyetleri’nin hepsini dahil etme arzusundayız. Kültür birliği ve yerel ticaretin artırılmasına da katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Türk Dünyası’nın kalbi Konya’da, Konya’nın yeşil incisi Meram’da attı. Yeşiliyle, bol oksijeniyle, göletleriyle, çim kızağıyla, devasa çocuk oyun alanlarıyla, okçuluk alanıyla, üzüm bağlarıyla, gül bahçeleriyle Meram’a yeni bir renk katan Dutlu Koruluğumuza tüm halkımızı bekliyorum”

 

Oluşturulma Tarihi : 06.05.2018