Haberler
Ateşbaz Veli Mutfak Günleri başlıyor!

Bu yıl, “Aşımız, Aşk Ola” sloganı ile gerçekleştirilecek olan Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri başlıyor. 3 gün boyunca dolu dolu geçecek ve renkli görüntülerin yaşanacağı Mutfak Kültürü Günlerinin tanıtımı için basının karşısına geçen Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Ateşbaz-ı Veli isminin gerek Konya gerek Meram gerekse kendisi için önemli bir değer olduğunu hatırlattı. Toru, gastronominin kalbinin atacağı, birçok ilkin ve birbirinden renkli görüntülerin yaşanacağı etkinliklere tüm Konya ve tüm Türkiye’yi davet etti.

Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri başlıyor. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, 27/28/29 Eylül günlerinde “Aşımız, Aşk Ola” sloganı ile gerçekleştirilecek olan bu önemli etkinliğe vatandaşları davet ederek etkinlik programının tanıtımı için bir basın toplantısı düzenledi. Eski Augustus Otel yeni Bacıyan-ı Meram 2 Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya etkinliğin paydaşlarından, Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES)’in Genel Başkanı Ramazan Bingöl de katıldı.

“ATEŞBAZ TÜRBESİNİN ÇEVRESİ MUTFAK KÜLTÜRÜMÜZÜN MERKEZİ OLACAK” 

Ateşbaz-ı Veli isminin gerek Konya gerekse Meram için önemli bir değer olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, belediyenin Ateşbaz’ın türbesinde yapılan çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türbe çevresinde Meram Eskiyol ve Meram Yeniyol bağlantısını daha önce sağladıklarını hatırlatan Başkan Toru, “Türbenin kuzeyinde bulunan mezbelelik alanı büyük bir park olarak düzenledik. Güneyinde kalan 5500 m²’lik alanın projelendirme çalışmaları tamamlandı. Bölgeyi turistler için bir odak noktası haline getirecek projeler üzerindeki tüm çalışmalarımız tamamlandı. İleriki dönemlerde Sosyal ve kültürel olarak Mutfak Kültürü Müzesi, Selçuklu ve Mevlevi mutfağının tanıtılacağı bir kütüphane ve tüm damaklara en güzel şekilde hitap edecek restoranlarla, bu alan turizmin ve turistlerin hizmetine sunulacak. Meram’a büyük katkı sağlayacak tüm bu güzel projeleri önümüzdeki yıl hayata geçirmeye başlayacağız” diye konuştu.   

“HAZRET-İ PİR’İN DE, ATEŞBAZ’IN DA GÖNLÜMÜZDE Kİ YERİ APAYRI”

Ateşbaz-ı Veli hazretlerinin kendi gönlündeki yerinin apayrı olduğunu ifade eden Başkan Toru, 4.5 yıl önce Başkan adaylığının duyurulduğunda ilk gittiği yerlerden birininde Ateşbaz’ın türbesi olduğunu söyledi. Hem Ateşbaz hem de Hazret-i Pir’e özel bir bağı ve bağlılığını olduğunu belirten Toru, bu etkinliklerin her iki isme hürmeten her geçen gün daha da güzelleştirdiklerinin altını çizdi. Mutfak Kültürü Günlerini, hem manevi yönden hem kültürel ve sosyal yönden hem de turizm açısından en detaylı şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Toru konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ateşbaz Veli’nin ismini tüm dünya duyacak ve bilecek. Etkinlikleri buna katkı sağlayacak şekilde her yıl büyüterek devam ettireceğiz. Bu yıl programımız 27 Eylül Perşembe günü Mevlana ve Ateşbaz Türbesi’nin ziyaretiyle başlayacak. Kazan açma merasimi ile devam edecek. Mevlevi mutfak kültürü canlandırmaları ile birlikte yerel lezzetlerin ikramı olacak. Yemek kültüründen sofra adabına hatta sofraya çağırışa kadar her yönüyle anlatılacak bu kültür. Sergiler ve standlar yine çok renkli. Programımızın ikinci bölümü Dutlu Koruluğu’nda devam edecek.”

“MUTFAK GÜNLERİ, DOLU DOLU GEÇECEK VE RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLACAK”

Dutlu Koruluğu’nda bulunan Selçuklu Otağı’nda düzenlemeler yapıldığını ve çevresinde Türk Cumhuriyetlerinden gelen misafirlerin yöresel yemeklerini sergileyip ikram edeceklerini ifade eden Başkan Toru, etkinliğin 7 bölge 7 lezzet standı ile Türk dünyası lezzet stantları, Türk dünyası gastro şov, gastronomi alanında otorite Ömür Akkor ile Gürkan Şef’in gastro şovu, yöresel lezzetlerin öne çıkacağı stantlar, yöresel yemek yarışması ve kültürümüzdeki yemek türkülerinin yer alacağı konserlerle renklendirildiğini söyledi.   Etkinlikler çerçevesinde düzenlenecek olan Aşure Çorbası etkinliğinde bu yıl değişiklik yaparak, Türk Dünyasından gelen misafirlerin kendi ülkelerinin meşhur ürünlerini de Aşure Çorbasında deneneceğini ve bunun halkımıza ikram edileceğini belirten Toru, 3 gün boyunca dolu dolu geçecek ve renkli görüntülerin yaşanacağı Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günlerine tüm Konyalıları ve tüm Türkiye’yi davet etti.  

TORU, MİLLET KIRAATHANESİNİN AÇILACAĞININ MÜJDESİNİ VERDİ!

Toru ayrıca, bu önemli etkinlikten bir gün önce de farklı konseptiyle Türkiye’de bir ilk olan ‘Millet Kıraathanesinin’ açılacağının müjdesini de verdi. Açılışa,  Bilal Erdoğan ve Etnospor Yönetim Kurulu üyelerinin de katılacağını söyleyen Başkan Toru, “Millet Kıraathanesi’ne farklı bir bakış açısı getirdik. Görme engellilerin istifade edebilmeleri adına bril alfabesinde okuyabilecekleri, çıktı alabilecekleri, sesli kayıt yapabilecekleri bir alan oluşturduk. Bu noktada tüm teknolojik donanım onları bekliyor. Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Merkezine üye olduk. Orada bulunan basılı ve dijital bütün kitaplara erişimi sağladık. Türkiye’ye örnek olabilmek ve farkındalık oluşturabilmek adına bir ilki Meram’da gerçekleştirdik. Bu özel yatırımın 26 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek açılışına da tüm Konya’yı bekliyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN TORU, GELECEK NESİLLERE ÇOK ÖNEMLİ BİR MİRAS BIRAKIYOR”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’dan sonra söz alan Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES)’in Genel Başkanı Ramazan Bingöl de sözlerine ‘Başkanımızın çalışkanlığı ve vizyonerliğini tebrik ediyorum” diyerek başladı. Bu tür etkinliklerin, ne denli önemli ve büyük birer yatırım olduğunun  ilerleyen zamanlarda anlaşılacağının altını çizen Bingöl; “Ateşbaz Veli’nin dünyada eşi benzeri yok. Dünyada türbesi olan tek şef. Türbesi de Meram’da. İyi bir tanıtım ile gereği yapılırsa bür süre sonra tüm dünya buraya akın edecektir. Dünya’nın dört bir yanından şefler buraya geleceklerdir. Biz bile hayret edeceğiz buna. Ateşbaz bir elmas ve bu elmas Başkan Toru gibi bir nakkaşın elinde işleniyor. Başkan, bu elması hakkıyla işleyerek, gelecek nesillere çok önemli bir miras bırakıyor” diye konuştu.

Oluşturulma Tarihi : 24.09.2018