Arşiv Haberler
Başkan Toru Dutlu’da Aşure dağıttı

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Muharrem ayı dolayısıyla Dutlu Millet Bahçesinde vatandaşlara aşure ikram etti. Efendimiz (S.A.V)’in gözbebeği Hazret-i Hüseyin ile arkadaşlarını andığımız ve şehadetlerini yeniden anımsadığımız bu günlerin aynı zamanda dayanışma ve paylaşma günleri olduğunu hatırlatan Başkan Toru, Muharrem ayının ve aşure gününün ümmete birlik, beraberlik, huzur ve mutluluk getirmesini diledi.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru Muharrem ayı dolayısıyla Dutlu Millet Bahçesinde vatandaşlara aşure ikram etti. Konya’nın ilk millet bahçesinde bulunan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programa, AK Parti  Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular, İl ve İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeleri, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Uçar ile Kadın Kolları üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ve Meram Muhtarları katıldı. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, aşure dağıtımında yaptığı açıklamada Muharrem ayının tüm ümmete hayırlar getirmesini temenni etti.

“AŞURE, HEM DAYANIŞMA, HEM DE PAYLAŞMAKTIR”

Muharrem ayının büyük sevinçleri ve büyük hüzünleri bir arada bulundurduğuna işaret eden Başkan Fatma Toru; “ Efendimiz (S.A.V)’in gözbebeği Hazret-i Hüseyin ve arkadaşlarını anmak,  çektikleri acıların hatırlanması ve şahadetlerinin asla unutulmaması anlamı taşıyan aşure, aynı zamanda dayanışma ve paylaşma günleridir. Bu topraklar ve bu topraklarda yaşayan her bir insan için en önemli günlerdendir, aşure günleri. Hem dini hem kültürel hem de sosyal boyutu vardır. Bu mübarek günlerde, bizler, dinimiz açısından aşure gününde meydana gelen olayları tekrar tekrar hatırlar,  oruç tutar, 40 farklı ürünü bir araya getirerek aşure yapıp akraba ve komşularımıza dağıtır, tüm toplum olarak bir manevi hava yaşarız. İşte burada bu aşureleri dağıtarak, hem tarihte yaşanan hadiseleri unutturmamış, hem bir Anadolu geleneğini yaşatmış,  hem de halkımızla kucaklaşmış oluyoruz” diye konuştu.

Aşure ikramının ardından Başkan Toru ve beraberindeki heyet Dutlu Koruluğu'nda piknik yapan vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Oluşturulma Tarihi : 25.09.2018