Kültürel
Meram’da Âşıklar Bayramı coşkusu

Meram Belediyesi tarafından şehrin kültür ve sanat hayatına katkı sağlamak amacıyla Âşıklar Bayramı yapıldı. Programa ülkemizin farklı bölgelerinden çok sayıda ünlü âşık katıldı. Âşıklar Bayramı’nı geleneksel hale getireceklerini müjdeleyen Başkan Fatma Toru, “Özellikle kültürümüzün ve değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasında âşıkların çok büyük rolü var. Biz bunu belediye olarak önemsiyoruz. Âşıklar Bayramı’nı geleneksel olarak sürdüreceğiz” dedi.

Meram Belediyesi tarafından “Meram Kültür, Sanat, Yaşam Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen Gelenekten Geleceğe 1. Âşıklar Bayramı, Konevi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Kenan Çiftçi, AK Parti Meram İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Sezer, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Âşıklar Bayramı’na ülkemizin farklı bölgelerinden Öksüz Ozan,  Yağız Ozan, Ozan Kazanoğlu, Ozan Poyrazoğlu, Ali Zikriyar, Mürsel Sinan Ayten Gülçınar ile Sürmelican gibi birbirinden önemli âşıklar katıldı.

BAŞKAN TORU 15 TEMMUZ’U “AYAK SÖZÜ” VERDİ

Programın başında âşıklar Başkan Toru’dan ayak sözü istediler. Başkan Toru da; “15 Temmuz gecesi şahlandı millet, Vatana uzanan eller kırıldı” cümlelerini söyledi. Âşıklar bu cümleyle ilgili birbirleriyle güzel atışma yaptılar. Âşıklar atışmanın yanı sıra divan, güzelleme, türkü, doğaçlama türkü, dudakdeğmez, muamma ve hikayeli türkü dallarından örnekler sundu.  

”ÂŞIKLARIN BÜYÜK ROLÜ VAR”

Programın sonunda tüm ozanları tebrik eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Milletimizin başarıya ulaşmasında ve cumhuriyetin inşasında büyük emeği olan şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Âşıklar Bayramı’nda hem Cumhuriyet Bayramımızı kutlamış olduk hem de 15 Temmuz’u anmış olduk. Âşıklarımızın kâh güldüren kâh hicivli atışmalarıyla beraber eşsiz bir gece yaşamış olduk. Gönüllere hitap ettiniz. Özellikle kültürümüzün ve değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasında âşıkların çok büyük rolü var. Biz bunu belediye olarak önemsiyoruz. Âşıklar Bayramı’nı geleneksel olarak sürdüreceğiz” dedi.

Başkan Toru, tüm âşıklar adına Ayten Gülçınar’a çiçek hediye etti.  

Oluşturulma Tarihi : 30.10.2016