Kültürel
Milli Şairimiz Konya’da anıldı

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, doğumunun 143. yıl dönümü nedeniyle Meram Belediyesi tarafından düzenlenen “Akif’le Dirilmek” isimli programla anıldı. Programda İbrahim Sadri, Milli Şairimizin şiirlerini seslendirdi.

 

Meram Belediyesi tarafından; Meram Kültür, Sanat, Yaşam Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Akif’le Dirilmek” isimli programda İbrahim Sadri tarafından Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri seslendirildi. Konevi Kültür Merkezi’ndeki programa Meram Belediye Başkan Vekili Abdullah Topatan, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, AK Parti Konya İl ve Meram İlçe Teşkilat Yöneticileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

‘Memleketim Merhaba’ adlı şiiriyle programa başlayan İbrahim Sadri, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ‘İstiklal Marşı’, ‘Çanakkale Şehitlerine’, ‘Bülbül’, ‘Zulmü Alkışlayamam’ gibi şiirleriyle birlikte ‘Bir Gece’ isimli Naat-ı Şerif’i seslendirdi. Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Sakarya Türküsü’, Cahit Zarifoğlu’nun ‘Seçkin Biri Değilim’ ve Hz. Mevlâna’dan rubailer de seslendiren İbrahim Sadri, Arif Nihat Asya’nın ‘Biz Kısık Sesleriz’ adlı şiiriyle programı bitirdi.

‘ZULMÜ ALKIŞLAYAMAM’ ŞİİRİ AKİF’İ ÖZETLİYOR

İbrahim Sadri; ‘Doğduğumdan beridir aşığım istiklâle, Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!’ dizelerinin yer aldığı ‘Zulmü Alkışlayamam’ adlı şiirin Akif’in hayatını özetleyen en güzel dizeler olduğunu vurguladı.

Programdan sonra Meram Belediye Başkan Vekili Abdullah Topatan, günün anısına İbrahim Sadri’ye çiçek takdim etti. İbrahim Sadri ve sanatçı arkadaşlarına teşekkür eden Topatan, “Milli Şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy’u anma vesilesiyle düzenlediğimiz programa gösterdiğiniz teveccühten dolayı hepinize teşekkür ediyorum.  Bu vesileyle 15 Temmuz’da ve yakın bir süre önce İstanbul ile Kayseri’deki hain saldırılarda şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. 

Oluşturulma Tarihi : 21.12.2016