Kültürel
Minyatür yarışmasında eserler değerlendiriliyor


Meram Belediyesi tarafından düzenlenen Meram’ın geçmişten günümüze tarihi güzelliklerinin anlatıldığı ‘Meram’ isimli minyatür yarışmasına katılan eserler jüri üyeleri tarafından titizlikle değerlendiriliyor.

 

Yüzün üzerinden eserin katıldığı yarışmanın jüri üyeliklerini, alanında uzman akademisyen ve tezhip sanatçıları yapıyor.  Başkanlığını Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Geleneksel Türk Sanatları Bölümü (GTSB) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat Baysal’ın yaptığı jüride Selçuk Üniversitesi (SÜ) GSF Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Uzmanı Ersan Perçem, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi GTSB Öğretim Görevlisi Şennur Atalay Varol, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi GTSB Öğretim Üyesi Yrd. Doç.  Gülnihal Küpeli ile tezhip sanatçıları Gülçin Anmaç ve Dilek Yerlikaya yer alıyor.

Jüri üyeleri, bugün ilk toplantısını yaparak ilk elemeleri gerçekleştirdi. Yarışmada dereceye girecek eserler, jüri üyelerinin yapacağı toplantılar sonucu belirlenecek ve kısa bir süre sonra da ödül töreni düzenlenecek.  

DERECEYE GİRENLERE VERİLECEK ÖDÜLLER

Meram Minyatür Yarışması’nda birinciye 12 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 8 bin, dördüncüye 5 bin, beşinciye 2 bin, altıncıya bin TL’lik ödül verilecek. Bununla birlikte dereceye giremeyen eserlerden, jürinin uygun göreceği 15 (on beş) esere de çeşitli ödüller verilecek.

MİNYATÜR SANATINA OLAN İLGİ ARTTIRILMALI

Yarışmaya minyatür sanatçılarının yoğun ilgi gösterdiğini belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “İslâm medeniyetimizin müstesna estetiğini yansıtan en özgün sanat dallarımızdan birisi olan minyatür sanatı ve tanıtımı, günümüzde gelenekli sanatlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu konuların başında geliyor. Bu sanata olan ilginin artırılıp canlı tutulmasının yanı sıra minyatür sanatıyla meşgul sanatkârlar ve sanatseverlerin katılımının sağlanması, yetenekli sanatkârların teşvik edilip ödüllendirilmesi amacıyla bu yarışmayı düzenledik. Meram ilçemizin geçmişten günümüze tarihi güzelliklerinin anlatıldığı en güzel eserlerin belirleneceği yarışmanın jüri üyeliklerini de alanında uzman tezhip sanatçıları ve akademisyenler yapıyor. Jüri üyelerimiz, değerlendirmelerini tamamladıktan sonra kısa bir süre içinde sonuçları açıklayacağız. Düzenleyeceğimiz bir törenle de ödülleri vereceğiz” dedi.

 

Oluşturulma Tarihi : 07.02.2017