Kültürel
Mete Yarar’dan “Darbe ve Terör” konferansı

Meram Belediyesi tarafından düzenlenen ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Darbe ve Teröre Karşı Yeni Türkiye” isimli konferans, Konya’da gerçekleştirildi. Darbe ve terör konusunda önemli açıklamalar yapan Yarar, bir soru üzerine “PKK’nın Kandil kampına her gece en az 3 operasyon yapılıyor” dedi.

 

Meram Belediyesi tarafından Meram Kültür Sanat Yaşam Etkinlikleri kapsamında Mevlâna Kültür Merkezinde düzenlenen ve Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Darbe ve Teröre Karşı Yeni Türkiye” isimli konferansa Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram İlçe Emniyet Müdürü Nedim Özata, AK Parti Meram Koordinatörü Mustafa Torun, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Meram İlçe Gençlik Kolları Başkanı İsmail Özdemir, teşkilat mensupları, STK temsicileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“TERÖRLE İLGİLİ BİLDİKLERİMİZ DEĞİŞTİ”

Son yıllarda terör ile ilgili bilgilerin değiştiğini belirten Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, “Klasik anlamdaki terör tanımı, bizim bugünlerde karşılaştığımız terörü hiç anlatmıyor. Bize öğretilenlerde; ‘Bu adamların fazla imkanları yoktur. Çoğunlukla kullandıkları silahlar eski ve demodedir. Kısıtlı imkanları vardır. Kendilerine özgü tarzları vardır’. Bu bildiğimiz terör örgütü. O dönemler 100 gram patlayıcı bulduğunda terör örgütü bayram yapardı. 90’lı yıllarda örgüt çatışma esnasında yaralı teröristlerin üzerindeki malzemeleri toplama talimatı verirdi. Onlar için kıymetli olan kendi elemanları değil malzemeydi. Ama şimdi malzemeler ortalıklara saçılıyor. 1 tane roket atmak için onlarca kişiden izin alırlardı. Şimdi ise yalnızca Nusaybin’e bir günde 100’lerce roket atılıyor” dedi.

“ASİMETRİK BİR SAVAŞIN İÇİNDEYİZ”

Türkiye’ye asimetrik bir savaş yapıldığına dikkat çeken Yarar, şöyle konuştu: “Asimetrik savaşın özellikleri; terör fonksiyonunu kullanmak, ayrılıkçı grupları desteklemek. İkincisi; iç karışıklığı çıkaracak olan sosyal medyayı çok iyi kullanmak ve algı oluşturmak. Üçüncüsü; abluka ve ambargo tarzı uygulamaları hayata sokmak. Dördüncüsü ise; uluslararası derecelendirme kuruluşları üzerinden ekonomiyi sarsacak olan derecelendirme puanları açıklayarak ülkenin ekonomisini bozmak”

“TERÖRİST ÖRGÜT YOK TERÖRİST DEVLETLER VAR”

Türkiye’de ilk defa halkın büyük bir kesiminin terörle mücadelenin bir beka sorunu olduğuna inandığını kaydeden Yarar, “Bugün ülkemizdeki insanların tamamına yakını, terör örgütlerinin asıl sorununun hepimiz olduğunu anladı. Yani 3-5 adamın bu işleri yapmadığını, terör örgütlerinin kucak kucağa olduğunu, 100 yıl önce olduğu gibi ülkemizi tek parçadan çok parça haline getirmek istediklerini kavradılar. Karşımızdaki örgütlerin hiçbir terör örgütü değil terörist devletler haline geldiler. Buna ister PKK’yı koyun, ister DAEŞ’i, ister de FETÖ’yü” ifadelerini kullandı. 

 “HER GECE KANDİL’E 3 OPERASYON YAPILIYOR”

Terörle mücadelede iyi bir noktaya gelindiğini ifade eden Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, “Yakalanması gereken terörist listelerin tamamı 3’er kez öldürüldü. Mardin sorumlusu geliyor, öldürülüyor. Tekrar yeni biri geliyor o da öldürüldükten sonra yeni biri daha geliyor. Eskiden bölge sorumlularının yaş ortalaması 27-30 iken şu anda 18-20 bandına indi. Artık adam bulamıyorlar, gelinen nokta bu. Eskiden 30-35 bin askerle Kandil bölgesinde operasyon yaparken bugün 30 askerle aynı işi yapabiliyoruz. Her gece en az 3 defa Kandil’e operasyon yapılıyor ve daha etkili” şeklinde konuştu.

Mete Yarar, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi: “Bu hain girişimde sadece askerler yer almadı. Polis, adliye ve mülkiye kanadı da var. 15 Temmuz’u tiyatro olarak görenler acaba o gece bir yakınlarını şehit verselerdi yine aynı şekilde düşünebilecekler miydi? Darbe gecesiyle ilgili kafalarda soru olabilir ama o geceye tiyatro denmesinde kasıt var” dedi.

“BAŞKAN TORU’DAN TEŞEKKÜR”

Yaklaşık 2 saat süren konferanstan sonra Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’a hediye takdim eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Çok keyifli bir konferans oldu ve önemli konulara değindi. Esasen biz millet olarak son 3 yıldır, 17-25 Aralık Operasyonları, 15 Temmuz süreci, terör tehdidi derken zor bir süreçten geçtik. Olayları çok iyi kavramamız ve daha bilinçli olmamız gerekiyor. Bu meyanda bizlere terör konusunda verdiği önemli bilgiler nedeniyle Mete Bey’e tekrar teşekkür ediyorum. Şu anda bizlerin güvenliği için sınırlarımızda nöbet tutan, El-Bab’da savaşan, Türkiye’nin her bir yanında görev yapan tüm güvenlik güçlerimizi Rabbim her türlü beladan esirgesin. Ve bizim güvenliğimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.  

Konferanstan sonra Mete Yarar, kitaplarını imzaladı. 

Oluşturulma Tarihi : 19.02.2017