TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLER
TURSUNOĞLU (TAHİR PAŞA) CAMİİ
Osmanlı Devletinin kuruluşunda mühim bir rolü olan Dursun Fakih hazretlerinin oğlu tarafından yapılmıştır. Cami, muntazam taşlarla, kubbesi, kubbe eteği ve kubbe kasnağı tuğla ile yığılmıştır. Kıble tarafının sağ üst köşesindeki minarenin alt kısmı kesme taşlarla, üstü ise tuğla ile yapılmıştır. Şerefenin altı sadedir.
 
 
Camideki birinci sütunun üstünde iç tarafında yunanca bir kitabe vardır. Dış tarafındaki sütunlar düz ve sadedir. Ortadaki iki sütun başlığının dörder tarafında birer yaprak kabartması görülür. Bu kabartmaların Bizans Devletinin güvercin figürlerden bozma olduğu anlaşılmaktadır. Caminin minaresi daha sonra ayrı olarak yapılmıştır, tamiri ve idamesi için de ayrıca vakıf tesis edilmiştir.
 
 
İlk Osmanlı Hutbesi 1389 yılında bu camide okunduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmed Hanın burada Cuma namazı kıldığı da söylenmektedir. Fatih Sultan Mehmed Hanın-(1476) ve 3. Murad hanın (1584) yıllarındaki Karaman ili tahrir defterinde Mescidi Mahalle-i dursun Fakih şeklinde geçmektedir. Osmanlı Devletinin paşalarından Tahir paşa tarafından 1885 yılında restore edilerek, mescidin adı Tahir paşa Camii adıyla değiştirilmiştir.

Kaynak : https://www.gezdiyar.com

Oluşturulma Tarihi : 27.06.2018