Mutfağı
Su böreği

 

Su böreği, Konya’nın ziyafet sofralarında en çok tercih edilen yemektir. Muhakkak el açması olan yufkalar özenle önce haşlanır sonra fırınlanır. Sabah sıcak sıcak yenen su böreğinin yanına muhakkak demli bir de çay ikram edilir

KONYA MUTFAĞINDAN KIYMALI SU BÖREĞİ
MALZEMELER

Hamuru İçin;
6 Bardak Un
6 Adet Yumurta
1 Çay Kaşığı Tuz
1.5 Bardak Su

 

İç Harcı
500 Gram Dana Kıyma
4 Adet Soğan
1 Çay Kaşığı Tuz
Yarım Çay Bardağı Sıvı Yağ
1 Yemek Kaşığı Tereyağ
1 Tutam Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Karabiber.

HAZIRLANIŞI

Yoğurma kabının içine yumurtalar kırılır, su ve tuz konur, un yavaş yavaş eklenerek sert olmayan yumuşak bir hamur yoğurulur.
Bir tepsi unlanır ve hamur 8 bezeye bölünüp üzeri nemli bezle örtülerek dinlendirilir. İç harcı için kıyma teflon tavada kavrulur, soğanlar rondodan çekilerek kıymanın eklenir, tuz atılır ve birlikte kavrulur. Kıymanın içine sıvı yağ,karabiber ve ince kıyılmış maydanozlar da ilave edilerek karıştırılır. Açılacak yufkaları haşlamak için bir tencereye su ve tuz konularak kaynatılır. Dinlenen bezeler sırayla açılır, açılan yufkalar dörde bölünür ve sırayla sıcak suya hemen atılıp geri alınır, soğuk suya batırılır. Böreğin ilk ve son yufkaları kesilmez ve haşlanmaz. İlk yufka pişirileceği tepsiye konur sonra sırayla haşlanan parçalar eklenir ortasına gelince kıymalı harç içine eşit şekilde yayılır ve yine aynı işlem ile yufkalar kapatılır.En son yufka haşlanmadan ve kesilmeden tepsinin üzerine örtülür. Ocak ya da küçük tüp üzerinde döndüre döndüre pişirilir.. Altı kızarınca aynı büyüklükte başka bir tepsi ile ters çevrilir ve tepsinin altı yağlanarak bir turda bu şekilde pişirilir. Pişen yüzüne tereyağ sürülür. Alt kısmı da pişince servis edilir.

Oluşturulma Tarihi : 05.07.2018