Tamamlanan
MERAM MİLLET BAHÇESİ

Meram Belediyesi, tarafından düzenlenen Millet Bahçesi 850 bin metrekarelik alanda, içerisinde barındırdığı orman, spor ve farklı aktivitelerle şehre nefes verecek.

Millet Bahçesi’ndeki çalışmaların tamamlandığını belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “DMillet Bahçesi birçok ilki içerisinde barındırıyor. Burada çok amaçlı bir alan oluşturuyoruz. Yaptığımız düzenlemelerle halkımız burada sadece piknik yapmıyor, aynı zamanda yürüyüş yapıp gezebileceği, sportif ve kültürel etkinlikler yapabileceği görsel bir alana kavuşmuş oldu. Mayıs ayının başında fiili olarak hizmete açtığımız Millet Bahçesi, çeşitli kültürel aktivitelere de ev sahipliği yaparak, çok yönlü bir merkez olacak” dedi.

850 bin metrekarelik geniş bir alanı kapsayan Millet Bahçesi’ndeki düzenlemeler, alışılmışın dışında bir görsellik ve hizmet anlayışı ile sürdürülüyor. Çalışmaların büyük bir kısmını tamamladıklarını belirten Başkan Toru, “Millet Bahçesi, vatandaşlarımızın şehrin stresinden kurtulmak için piknik yapabileceği, dinlenebileceği bir alan haline getirildi. 100 adet farklı çocuk oyun gruplarının yer aldığı 40 bin metrekarelik çocuk oyun parkı, çocukların da güzel vakit geçirmesini sağlıyor. Parkta yürüyüş yolları Konya’da ilk kez uygulanan bir konsepti içeriyor. Farklı türden yürüyüş yolları ile görsel şölen sunulurken, yine Sporcu Fabrikası, restoran, çim kızağı gibi ilkler park içerisinde yer alıyor” ifadelerini kullandı.
Başkan Toru, parkta yer alacak farklılıklarla ilgili şu bilgileri verdi: “Millet Bahçesi içinde yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda üzüm bağı oluşturduk ve Meram’ım önemli bir simgesi olan üzüm bağları burada sergileniyor. Ayrıca yine çeşitli meyve ağaçlarından oluşan meyve bahçesi de koruluk içerisinde oluşturulan önemli bir alan. Millet Bahçesi'nde yine görsel bir şölen sunacak olan lavanta bahçesi, kokuluk ve reçellik gül bahçesi, mor salkımlardan oluşturulan yürüyüş yolu ile vatandaşlarımızın beğeneceği önemli alanlar yer alıyor. Yine koruluk içerisinde dikkat çeken bir diğer alan ise 10 bin metrekarelik gölet. Yukarıdan aşağıya doğru akan basamaklar halinde oluşturulan gölet, adeta şelale atmosferini yaşatacak. Gölet çevresinde yürüyüş yolları yer alıyor. Ayrıca gölet alanında yer alan ağaçların da korunarak, gölet suyla kaplanınca suyun içerisinde yer alacak ağaçlar, gölete tabii bir hava katıyor. Gölet içerisinde küçük adacıklar da oluşturulmuş durumda. Yine vatandaşlarımızın sohbet edebileceği, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayabileceği tesisimizle ilgili inşaat çalışmaları da tamamlandı”

Millet Bahçesi içindeki yolların tamamının düzenlendiğini, parke ve bordür çalışmasının yapıldığını söyleyen Başkan Toru, “Mescit, sosyal tesisler, tuvaletlerimiz hepsi elden geçerek yenilendi. Daha sonra da girişten itibaren ateşli ateşsiz piknik alanlarını ayırdık. 60 bin metrekarelik bir alanı ateşsiz piknik olarak düzenledik. Çünkü burası yola yakın bir alan. Seydişehir-Antalya yolundan gelenler, Dutlu Yolu’nu kullanıyor. Dutlu Yolu’nda da parkın yola kısmında oluşacak duman nedeniyle hem görüşü engellemeyelim hem de kötü bir görüntü vermeyelim istedik. Ateşli piknik alanını daha geriye çektik” ifadelerini kullandı.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile erken Cumhuriyet dönemi mimarisinden esinlenerek hazırlanan sosyal tesis projesi, Meram’a değer katacak önemli projelerden biri. Yaklaşık 24 bin metrekare gibi büyük bir alanda, bin metrekareye yakın inşaat alanıyla oldukça işlevsel bir tesis olarak tasarlandı. Bodrum ve zemin kattan oluşacak olan tesis, 360 metrekarelik bir restoran ile 800 metrekareyi aşan bir Osmanlı Bahçesi’yle hizmet verecek.

 


Oluşturulma Tarihi : 03.10.2018